תמ"א 38 מה זה אומר? כל המידע שחשוב לדעת!

תמ"א 38 מה זה אומר ואיך הכל התחיל?

באפריל 2005 יצאה לדרך אחת מהתכניות המהותיות ביותר בתחום הנדל"ן – תכנית המתאר הארצית 38 או במונח המוכר תמ"א 38. כיום התכנית בעיצומה  ומאות מבנים נמצאים כבר בתהליכי בניה והתחדשות, והיד עוד נטויה.

התכנית היא תולדה של ועדת היגוי שהוקמה בדצמבר 1999 על ידי ממשלת ישראל. הוועדה בחנה את דרכי הטיפול ברעידות אדמה. אחת המסקנות העיקריות שעלו בוועדת ההיגוי היא תכנית ארצית שתתן מענה לכל אותם בניינים ישנים שאינם עומדים בתקנים ולא עמידים די הצורך בפני רעידות אדמה חזקות. מסקנה זו הובילה לתכנן את תמ"א 38 שבמסגרתה נקבעו הנחיות הקובעות את המסגרת הסטטוטורית שתאפשר מתן היתרי בנייה עבור בניינים ישנים, וכן הוגדרו תמריצים (כגון תוספות בנייה) שיעודדו בעלי מבנים לחזק אותם מבלי שתהייה להם עלות כלכלית וגם לא תדרש מסגרת תקציבית ממשלתית לכך.

מי עומד בתקנות לביצוע תמ"א 38?

תקנות תמ"א 38 קובעות כי היא רלוונטית למבנים קיימים שניתן להם היתר בנייה לפני 1980. כמו כן, תמ"א 38 אינה חלה על בניינים עד שתי קומות בשטח של עד 400 מ"ר. כמו כן, תמ"א 38 איננה רלוונטית למבנים שלרוב אינם מאוישים כמו מחסנים. תמ"א 38 גם אינה חלה על מבנים שכבר נקבעה להם הריסה במסגרת תכנית חדשה.

מהו התמריץ הכלכלי עבור בעלי הדירות?

מלבד הידיעה כי הם יזכו לדירה בטוחה, מחוזקת ועמידה מפני רעידות אדמה, תקנות תמ"א 38 קבעו תמריף עבור בעלי הדירות במטרה לקדם את התכנית. בעלי הדירות שיסכימו לביצוע תמ"א 38 זכאים לקבל תוספת בשטח הדירה עד ל-25 מ"ר. התוספת כוללת חדר נוסף, מרפסת שמש, מחסן וממ"ד. כמו כן, בעלי הדירות ייהנו מחידוש הבניין, חידוש ושדרוג חזית הבניין, ובמידה וזה מתאפשר מבחינה הנדסית גם התקנת מעלית חדשה. אותם בניינים שעוברים תמ"א 38 זוכים גם לשיפוץ חדר המדרגות והלובי, שדרוג תשתיות הבניין כמו: אינסטלציה, חשמל, גז וכד'. שדרוג נוסף לו זוכים בעלי הדירות בחלק מהמקרים במסגרת תמ"א 38 הוא חניה.

חשוב להדגיש כי אותם תמריצים לבעלי הדירות משתנים בין פרויקט לפרויקט ותלויים במכלול של גורמים, בין היתר באישור הוועדה המקומית. בניינים שמעוניינים לעבור תהליך של תמ"א 38 צריכים לקבל את אישור הוועדה המקומית, וכיום לכל רשות מדיניות משלה בנוגע לתמ"א 38 ולכן התמרציים עלולים להשתנות מרשות לרשות.

מה הרווח של הקבלן בתמ"א 38?

תמ"א 38 מייצרת כדאיות כלכלית עבור בעלי הדירות, אולם בממשלה השכילו להבין כי יישום התכנית על ידי המגזר הפרטי חייב לייצר תמריץ כלכלי גם ליזמים והקבלנים שצריכים לבצע את התכנית.

במסגרת תמ"א 38 הוחלט כי התמריץ הנכון ביותר עבור היזמים יהיה באמצעות מתן זכויות בנייה נוספות בשטח פרויקט תמ"א 38 המיועד. במרוצת השנים השתנתה שיטת חישוב הזכויות הנוספות עבור היזמים מספר פעמים במסגרת תיקונים לתמ"א 38. גם במקרה זה ההשפעה על היקף מתן זכויות המדינה תלויה במדיניות העירונית שהגדירה הרשות המקומית בנוגע לתמ"א 38.

ראדקו ותמ"א 38

חברת ראדקו 38 מקבוצת רפאלי יוזמת ומבצעת פרויקטים של התחדשות עירונית, תמ"א 38 ופינוי ובינוי. לחברה מגוון פרויקטים במיקומים מבוקשים בגוש דן. בבסיסה של החברה עומד החזון  לשלב יכולות ניהול ומימון מוכחות עם ביצוע מוקפד היורד לפרטים, איכות בניה בלתי מתפשרת ועמידה בלוחות זמנים.

פרויקטי הבניה למגורים המבוצעים על ידי ראדקו מאופיינים בעמידה בסטנדרטים בינלאומיים, הקפדה על עמידה בתקני בניה מחמירים ורמת גימור בלתי מתפשרת, המבטיחים לדיירים הקיימים, כמו גם לרוכשי הדירות, שקט נפשי לאורך שנים. הפרויקטים מבוצעים בשיתוף משרדי אדריכלים מובילים וחברות בנייה בעלות ניסיון רב בבנייה איכותית בישראל. כלל הפרויקטים שמבוצעים על ידי החברה נהנים מליווי בנקאי מלא וצמוד של הבנקים המובילים בארץ.

החברה מאמינה כי מתן שירות איכותי ומוקפד ללקוחותיה הוא הערובה לשביעות הרצון הנמשכת מצדם ולחיוך שימשיך להיות חלק משגרת יומם גם זמן רב לאחר שהחברה סיימה את עבודתה והדירות נמסרו לרוכשים.