חיזוק מבנים באזור הצפון

תוכנית ממשלתית לחיזוק מבנים בצפון

ממשלת ישראל אישרה לפני יותר מ־15 שנים אה תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה או בקיצור תמ"א 38. מטרת החוק הייתה לחזק מבנים באזורי סיכון בארץ. מדובר בעיקר על אזור השבר הסורי־אפריקאי. כלומר יישובי הצפון, אזור ביה שאן, אזור ים המלח ואילת.

בפועל, רוב פרויקטי התחדשות עירונית שנבנו מאז היו במרכז הארץ. מניתוח נתוני הלמ״ס שבוצעו על ידי אלדר שיווק, עולה כי בשלוש השנים האחרונות רק %2 מכלל התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית נבנתה באזור הצפון. לעומת זאת 50 אחוזים מכלל התחלות הבנייה של פרויקטי התחדשות עירונית היו במחוז תל אביב. על פי הנתונים, מ־2015 ועד הרבעון הראשון של 2018 נבנו בישראל 618,15 דירות במסגרת פרויקטי התחדשות עירונית מתוכם 550 דירות באזור הצפון, ו־856 דירות באזור תל אביב.

בנייה באזור הצפון

באזור חיפה נבנו בשלוש השנים האחרונות 2865 דירות בפרויקטי התחדשות עירונית ובדרום הוקמו 698 יח״ד. לדברי רוני כהן, מנכ״ל אלדר שיווק, "פרויקטי התחדשות עירונית היו אמורים קודם כל להגן על התושבים מפני רעידות אדמה ובנוסף לספק להם ממ״דים לשעת חירום. בפועל, המדינה שכחה ליצור בחוק תמריצים כך שבניית פרויקטי התחדשות עירונית בפריפרייה תהיה משתלמת".

"המדינה ומשרד השיכון מודעים לכך. לדוגמא היעדים שהציב משרד השיכון לבניית פרויקטי התחדשות עירונית באזור הצפון עד 2020 עומדים על %10 בלבד מכלל התוכניות המאושרות לבנייה לעומת 40 אחוזים באזור תל אביב. זה חייב להשתנות.

המדינה חייבת לתת תמריצים כלכליים באזורים מועדים לפורענות. בנוסף, זה לא מספיק להציב יעדים ולבנות. המדינה חייבת ליצור תנאים כאלו שרוכשי הדירות אכן ירצו להתגורר בפריפרייה.

ניתן לעשות זאת באמצעות שיפור תשתיות תחבורתיות ויצירת מקומות תעסוקה כך ניתן לגרום לרוכשי הדירות לרכוש דירות באזורים מרוחקים מהמרכז". אבי נאור, מנכ״ל ראדקו 38 מקבוצת רפאלי, מסביר כי במסגרת תיקון לחוק הבנייה והתכנון המקודם כיום, "עדיין לא ניתן מענה לבעיה הזו של חוסר האטרקטיביות של הפריפריה לעומת המרכז. כיום, ועדה מקומית בתל אביב ובית שאן יכולה לתת את ווטו על היקף הבנייה.

 

חיזוק מבנים