רמת גן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל

רמת גן מובילה את ההתחדשות העירונית בישראל

16 אפריל 2018

לפי הארגון הישראלי להתחדשות עירונית, 11.5% מהדירות בר"ג ייבנו או נבנו במסגרת פרויקט התחדשות; רעננה והרצליה במקומות 2-3, ירושלים ובאר שבע לא מתחדשות

הכתבה פורסמה באתר ספונסר בתאריך 1.4.2018

רמת גן היא העיר המתחדשת ביותר בישראל כאשר 11.5% מהדירות בעיר ייבנו או נבנו במסגרת פרויקט התחדשות עירונית. כך עולה ממחקר שביצע ״מגדילים״ – הארגון הישראלי להתחדשות עירונית. מהמחקר עולה כי מספר הדירות שנכללו בפרויקטים שהבקשות שלהן אושרו או קיבלו היתר ברמת גן בעשור האחרון עומד על 7,101, זאת לעומת 61,613 דירות הקיימות בעיר.

אתר מגדילים בדק את קצב התחדשות עירונית בישראל

מגדילים – הארגון הישראלי להתחדשות עירונית בדק את קצב התחדשות עירונית של הערים השונות בישראל בעשור האחרון, בהתאם למספר הבקשות שאושרו וההיתרים שהונפקו עד כה, וכמה זמן ייקח לחדש את העיר כולה במידה והקצב יישמר. כמובן שמדובר בהערכה כללית, שכן לא כל הדירות בערים השונות הם בעלות פוטנציאל התחדשות עירונית, אלא רק אלה שנבנו לפני 1982, אולם מדובר במדד כללי שנותן תמונה כללית בנוגע לקצב ההתקדמות.

מהבדיקה עולה כי במידה וקצב ההתחדשות העירונית ברמת גן ישמר, ייקח 87 שנים לחדש את כלל הדירות בעיר. יש לציין כי בשנים האחרונות היקף הבניה בהתחדשות עירונית ברמת גן הואט, והתושבים בעיר זועמים על כך שהזמן הלוקח לקדם ולאשר פרויקט התחדשות עירונית הוארך במידה רבה.

בן מסינג, מייסד ובעלי ארגון מגדילים, מציין כי"ארגון מגדילים שם לעצמו למטרה להביא לחזית העשייה את כל המתרחש בזירת ההתחדשות העירונית בארץ. תמונת המצב העגומה מדברת בעד עצמה, ומסבירה עד כמה מהותי לקדם את התחום, לקצר את התהליכים ולפעול להסרת חסמים בירוקרטיים. לא מדובר רק בכורח המציאות, לפיה לא נשארו קרקעות זמינות לבנייה למגורים בערי ישראל או בצורך לחזק מבנים. בוודאי שלא מדובר באינטרסים יזמיים כאלו ואחרים. מדובר חד משמעתי בצו השעה הקורא לחידוש המרקמים האורבניים הוותיקים, העלאת איכות החיים בשכונות והערכות לקראת תכנון ערי העתיד. מאחר והמדינה טרם הצליחה לתת הפתרון האולטימטיבי, חשוב לנו להשמיע את דעת הקהל ולעלות את הנושא לסדר היום הציבורי, במטרה להשפיע ולהוביל שינוי".

אבי נאור, מנכל ראדקו 38 המובילה בתמ"א 38 בישראל מציין כי "העיר רמת גן אכן מובילה בפרויקטים שבוצעו, אולם בתקופה האחרונה היינו עדים להיפוך מגמה והיה קושי גדול לקדם פרויקטים חדשים בגלל מדיניות מחמירה של העיריה עד להכנת מסמך מדיניות התחדשות לכל העיר. אני מקווה עכשיו לאחר שנחתם הסכם גג ראשון עם העירייה שבמסגרתו הממשלה תסייע לעירייה בקידום תשתיות עיריית רמת גם תחזור לאשר פרויקטים".

לכתבה המלאה באתר ספונסר