עבור רוכשי דירות שלא מעוניינים להתרחק ממרכזי הערים ולהמשיך להתגורר בשכונות ותיקות ומבוססות, המכילות את כל השירותים העירוניים והתרבותיים וקרבה למוסדות החינוך הוותיקים, האופציות העומדות בפניהם הן או לרכוש דירה בשוק היד השנייה, או לקנות דירה חדשה בפרויקטי התחדשות עירונית.

לדברי אבי נאור, מנכ"ל ושותף בחברת ראדקו 38 מקבוצת רפאלי, המתמחה בייזום ובפיתוח פרויקטים של התחדשות עירונית, "הבנייה המסיבית של דירות חדשות כיום נעשית בשכונות ענק חדשות בפאתי הערים. במרכזי הערים היצע הדירות ממשיך להיות דל מאוד, ולא מאפשר לזוגות צעירים או משפרי דיור להמשיך ולהתגורר במקום שבו גדלו, למדו ובסמוך למשפחה. התחדשות עירונית הוא אחד מהפתרונות הנכונים ביותר שמאפשר לרוכשי הדירות, מחד להמשיך ולהתגורר במרכז העיר, ומנגד ליהנות מדירה חדשה ואיכותית". ראדקו 38 מקבוצת רפאלי מקדמת כיום תשעה פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית שנמצאים בשלבי תכנון שונים: בתל אביב, רמת גן, רעננה, הוד השרון ורמת השרון.

פרויקט התחדשות עירונית ברחוב רמבם רעננה
הדמיית פרויקט רמב"ם 36 ברעננה. ביצוע: ראדקו 38

מחיר דירה הנמוך עד כ-15% ממחיר השוק בחלק מהמקרים

מבחינת מחירי הדירות העובדה שמדובר בפרויקטים של התחדשות עירונית אינה תמיד מרמזת על מחיר נמוך יותר, אולם בחלק מהמקרים המחירים יכולים להיות נמוכים משמעותית. כך למשל, בפרויקטים של תמ"א 38-1 (תוספת קומות לבניין קיים) מחירי הדירות החדשות יהיו נמוכים יותר בשיעור של עד כ-15% ממחיר דירה חדשה בפרויקט חדש לגמרי. עם זאת, המחיר תלוי גם במיקום הפרויקט, ואם מדובר בפרויקט יחיד באזור מבוקש שבו אין היצע של דירות חדשות, המחירים יכולים להיות דומים ואף גבוהים מדירות חדשות במיקומים אחרים בעיר.

 

מנתוני דו״ח יישום תמ״א של משרד הפנים שפורסם באחרונה עולה כי ממועד אישור תכנית תמ״א 38 במאי 2005 ועד ל-2016 ניתנו 1,370 היתרי בניה לפרויקטי תמ״א הכוללים תוספת של 14,700 יחידות דיור חדשות. בשנת 2015 לבדה הופקו היתרי בניה ל-5,300 יחידות דיור חדשות בפרויקטי תמ״א 38.

היקף הבניה בפרויקטי ההתחדשות הללו צפוי לגדול בשנים הקרובות, מה שיוציא לשוק לשיווק דירות בהיקפים גדולים אף יותר.

חברות חדשות נכנסות כל יום לתחום

במקביל לגידול באישור פרויקטים של התחדשות עירונית אנחנו רואים יותר ויותר חברות בניה מסורתיות שנכנסות בתקופה האחרונה לתחום ההתחדשות העירונית, וגם הרשויות המקומיות מודעות היום יותר לצורך בקידום התכניות הללו.