צניחה של כ-26% במתן היתרי בניה לפרויקטי תמ״א 38

 צניחה במתן היתרי בניה לתמ"א 38

במהלך הרבעון הרביעי של 2017 חלה צניחה של 25.9% במתן היתרי בניה לפרויקטי תמ״א 38 (חיזוק ובניה) – כך עולה מבדיקת מגדילים – הפורום להתחדשות עירונית בישראל. מהבדיקה, המבוססת על נתוני הלמ״ס, עולה כי במהלך הרבעון הרביעי ניתנו היתרי בניה לבניית תוספת של 878 דירות בפרויקטי תמ״א, זאת לעומת 1,185 ברבעון הקודם. בסה״כ ניתנו במהלך הרבעון היתרים לבניית 14,280 דירות – כך ששיעור הדירות הנבנות בפרויקטי תמ״א מתוכן עומד על 6.1%.

יש לציין כי בסיכום השנתי בשנה החולפת חלה עלייה של 24% בכמות הדירות בפרויקטי תמ״א להם ניתן היתר בניה. בשנת 2017 כולה ניתנו היתרים לבניית 4,100 דירות כתוספת לבניינים קיימים, זאת לעומת 3,296 בשנת 2016, ו-2,922 בשנת 2015.

למידע נוסף צרו קשר עם חברת ראדקו 38 >>

לדברי בן מסינג, מבעלי מגדילים, ״תכנית תמ״א 38 תיקון 1, המסלול המקורי של התכנית לתוספת של קומות וחיזוק בניינים קיימים, הייתה הראשונה לצאת לדרך. היום אנחנו רואים שיוצאים לביצוע פרויקטים שהמתינו בצנרת התכנון זמן רב. הירידה בהיתרים מרמזת כנראה על ההעדפות בשוק. כיום יזמים ודיירים מעדיפים לקדם דווקא תמ״א 38 במסלול הריסה ובניה (תיקון 2), בצורה זו גם הדיירים הוותיקים וגם החדשים מקבלים דירות חדשות וליזם יש יותר דירות למכור בשוק החופשי. עם זאת אני מעריך שתמ״א 38/1 לא תעלם. ישנן רשויות מקומיות שמגבילות את הזכויות המוענקות לבניין במסגרת תמ"א 38 ולכן יוצרות אי כדאיות כלכלית לבנייה והריסה מחדש ותמ"א 38 -1 מהווה למעשה את הפתרון היחידי להתחדשות של הבניין"

לדברי, אבי נאור מנכ"ל ראדקו 38 : "התחדשות עירונית שכוללת רק תוספת וחיזוק מבנים הפכה להיות ברירת המחדל בקרב בעלי הדירות והיזמים. רק במקרים בודדים ובאיזורים מצומצמים התוכנית הזו עדיין רלוונטית וכלכלית. אנחנו נתקלים יותר ויותר בחיכוכים בין השכנים כאשר לא ניתן לקדם תמא38/2 הריסה ובנייה עד כדי כך שבעלי הדירות מוכנים לוותר על הפרוייקט עצמו למרות שהם זוכים לחיזוק ותוספת של שטחים. אני חושב שהרשות להתחדשות עירונית צריכה לחשב מסלול מחדש בנוגע לתוכנית החיזוק ולייצר מדיניות ברורה ואטרקטיבית ליזמים ולבעלי הדירות בבניינים הספציפים האלו".

הכתבה המלאה שפורסמה באתר ספונסר

הכתבה המלאה באתר מגדילים

הכתבה המלאה באתר ביזנעס

הכתבה המלאה באתר טלינרי