נקודות חשובות בתכנון פרויקטים של מבני ציבור

כל מבנה ציבורי יש לתכנן ולהקים בהתאם לתנאים ולמגבלות הסביבתיים ובעיקר בהתאם לתכנון המתאים לצרכי העובדים והמשתמשים במבנה לכל אורך קיומו. יש לזכור כי לאור הגידול הדמוגרפי והבנייה הצפופה, רצוי להקצות שטח יעיל ולא מבוזבז עם התאמה לשינוי באורח החיים של כלל הציבור. כמו כן, יש להתייחס גם לעלייה באיכות החיים שמובילה להרבה יותר שעות פנאי ולביקוש בשירותי חברה וקהילה. כל העת גוברת המודעות לחשיבות התכנון המוקפד של מבנים ציבוריים והסיבות לכך הם רבות, בין השאר, בשל הבנייה הצפופה בלב הכרך וגם בפרברים, בגידול של האוכלוסייה ובמגבלות הקצאת שטח למבנה ציבורי. אם כן, לכל תכנון פרויקט, בין אם מדובר בהוספת מרפסת בפרויקט תמ"א 38 או פרויקט של מבנה ציבורי, יש לקחת בחשבון נקודות חשובות עליהן נפרט במאמר לפניכם.

תכנון פרויקטים של מבני ציבור

  • מבנים משולבים - כל תכנון מבנה ציבורי מחייב תכנון שיספק מענה למנעד פונקציות כשלעיתים הדרישה תהייה תכנון מבנה שישולבו בו חנויות, שטחי מסחר ושילוב של מגורים ותעסוקה.
  • מבנים לגובה - בעבר היה נהוג לבנות בפריסה לרוחב על פני שטח גדול, היום בשל גידול האוכלוסייה, המגמה היא לבנות מבנים לגובה.
  • ניצול הקומות -תכנון מבנה לגובה יאפשר לכל אדריכל וקבלן קבוע את השימוש של כל קומה ולהצליח לשלב במבנה מגוון של חללים ציבוריים, כמו גן, בית כנסת וכדומה.  
  • בדומה לעיל, בכל שטח גדול שהוא מוקצה לבנייה של מבנה ציבורי יהיה נהוג בתכנון היום לבנות מבנים צמודים ולא נפרדים על מנת לחסוך במקום.
  • יחד עם זאת, חשוב לזכור כי בזמן תכנון של מבנה ציבורי חשוב להקפיד על קשר בין מוסדות ציבור שמאכלסים את המבנה, כגון מעונות יום לצד גני ילדים, ספרייה עירונית לצד אולם הופעות, מועדון נוער ומתקני ספורט ועוד.

לכל מבנה ציבורי תהייה השלכה על הסביבה ולפי זה יש לתכנן את המבנה ובהתאם לסעיפי התכנון הבניין של הוועדה לתכנון ובנייה, בהתאם למגבלות למאפייני האוכלוסייה ולציבור שיאכלסו את המבנה ובנוסף, יש לקחת בחשבון את התאמתו של המבנה לתנאי האקלים ולכל התקנות של השמירה על איכות הסביבה. בערים שהן נחשבות לצפופות מאוד, יש דרישה ברורה לשמור על צביון רצף הבנייה שקיים ולהתאים כל מבנה לצרכי הציבור והפונקציות שעבורן בונים את המבנה.  

מערכות לכיבוי אש במבנה ציבורי                                                     

במבנים ציבוריים שיש בהם כמות רבה של אנשים שמאכלסים מבנים יש לנקוט באמצעי הבטיחות בכל הנוגע לניהול ותחזוקת המבנה. בכל מבנה קיים סיכון גדול ומתמיד מפני התלקחות ושריפות ולכן יש לנקוט באמצעי בטיחות מחמירים ומקדימים כבר בשלב התכנון של המבנה ולספק למבנה את כל אמצעי הביטחון, שהרי כל פגיעה עלולה להסתכם במספר גדול של נפגעים. בהתאם לזאת מערכות כיבוי אש שמתאימות למבנים ציבוריים כוללות בימינו, גלאי עשן, מתזי קצף וספרינקלרים לכיבוי אש.