מה זה תמ"א 38

אתם בטח שואלים – מה זה תמ"א 38?

מה זה תמ"א 38, שאלתם ? ובכן, תמ"א 38 הינה תכנית מתאר ארצית להגנה מפני רעידות אדמה בישראל. תכנית זו מציעה מצב של WIN WIN לבעלי הדירות, הדיירים, הקבלנים והמדינה כאחד. לפני כעשור, באפריל 2005, לאחר דיונים בממשלה על נושא זה ובדיקת הערכות לרעידות אדמה בארץ, יצאה לדרך תכנית תמ"א 38 – תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה.

ב- 1975 יוסד תקן 413 שמטרתו לחזק מבנים בפני רעידות אדמה ובכל זאת בניינים רבים קמו לפני תקופה זו ולא עונים על אף פרמטר של עמידות בפני רעידת אדמה.
תכנית תמ"א 38 נותנת לבעלי הדירות היתרים לחזק את המבנים ולסייע לשמירת ביטחון הדיירים ומצד שני מעניקה היתרים להרחבות כגון יחידות דיור, מעליות, מרפסות, ממ"דים ועוד תמריצים חיוביים לקיום ומימוש התוכנית.
בישראל היו בעבר רעידות אדמה ומדענים מומחים בתחום חוזים רעידות קשות וחזקות עוד יותר בעתיד.

האחריות של הממשלה לתמ"א 38

על כן נדרשת הממשלה והאזרחים לדאוג לביטחונם העתידי על ידי חיזוק מבני המגורים, משרדים וככלל כל מבנה שנפשות מתנהלות שם באופן יומיומי תכנית תמ"א 38 מפרטת אלו עבודות שיפוץ וחיזוק יש לעשות בכדי לשמור על המבנים ולמנוע קריסתם גם בעת רעידת אדמה.

מעבר לעניין הבטיחות, כאמור, התמריצים שמעניקה התכנית לדיירים הבוחרים ליישמה בבניין המגורים שלהם הינם רבים ומגוונים, כשהעיקריים בהם כוללים אפשרויות לתוספת זכויות בניה ואפשרות להרחבת דירות קיימות ואף הוספת דירות חדשות לבניין.
בנוסף, התכנית מאפשרת להרוס מבנה שנקבע לגביו שנדרש לחזקו, ולהקימו מחדש, בתוספת זכויות לפי התכנית.

התמורות שיכולות להינתן מתמ"א 38

התמורות שיכולות להינתן לבעלי הזכויות כוללות דירה חדשה בבניין חדש, על כל המשתמע מכך, בשטח גדול יותר מהדירה הקיימת, הכוללת חדר ממ"ד ומרפסת שמש ובנוסף חניה בחניון תת קרקעי. הדיירים גם מקבלים דמי שכירות לכל תקופת הבנייה.

באופן כללי ניתן לומר, כי לרוב במידה וקיימת כדאיות כלכלית לביצוע פרויקט במסלול "הריסה ובנייה" – מסלול זה מועדף, שכן במסגרת זו מקבלים בעלי הזכויות דירות חדשות, על כל המשתמע מכך.

עדכון אחרון: 3/12/2019 3:18:00 PM
מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג: