התחדשות עירונית מהי?

התחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא תופעה שצברה תאוצה בעשור האחרון ובה בניין בודד או מתחם בניינים עוברים הליך שיקום פיזי וחברתי. התחדשות עירונית יכולה להתחיל בזכות שלושה גורמים: יוזמה של הרשות המקומית או רשות ציבורית, יוזמה של הדיירים או יוזמה של יזם נדל"ן שמזהה את הפוטנציאל ופונה לדיירים.

המטרה של התחדשות עירונית נועדה בראש ובראשונה לחזק את עמידות המבנים הישנים שנבנו בישראל מאז קום המדינה וזאת מהחשש שלא יעמדו במקרה של רעידת אדמה משמעותית. מבחינת הרשות המקומית והדיירים הם רואים את ההתחדשות העירונית כהזדמנות ליצור סביבת מגורים חדשה, איכותית, בטוחה ונעימה. מטרת היזם היא הזדמנות עסקית באמצעות קבלת זכויות בנייה במרכזי הערים מבלי לרכוש קרקעות.

התחדשות עירונית מגדילה את היצע הדירות

התחדשות עירונית מאפשרת הגדלת היצע הדירות במרכזי הערים ובחידוש וחיזוק הדירות הקיימות, שיפור התשתיות הפיזיות של הדירות הקיימות, שיפור בטיחות המבנים, ומתן מענה לצרכים ציבוריים.

התחדשות עירונית כוללת בתוכה מספר אפשרויות: פינוי-בינוי, בינוי-פינוי, תמ”א 38 חיזוק ותוספת ותמ"א 38 הריסה ובנייה מחדש. המכנה המשותף בכל האפשרויות של התחדשות עירונית הוא השימוש הגובר והתייעלות בשימוש הקרקע. התחדשות עירונית מאפשרת לצופף יותר את השימושים בקרקע.התחדשות עירונית

השינויים בשכונות בעקבות התחדשות עירונית

כך, למשל, שכונות ישנות ומזדקנות שנפרשות על שטחים גדולים אולם המבנים בה הם בגובה של 2-3 קומות. באמצעות התחדשות עירונית ניתן למעשה לבנות יותר יח"ד, בהתאם למדיניות הרשות המקומית, על אותה קרקע ובכך מייעלים את אופן השימוש באותה הקרקע.

התחדשות עירונית מייצרת גם שינוי דמוגרפי במרכזי הערים. הגדלת זכויות הבנייה מאפשרת לבנות במרכזי הערים יותר דירות והן מתוכננות על פי הסטנדרט הקיים כיום – דירות גדולות ומרווחות. זו הסיבה שבהתחדשות עירונית אנחנו מזהים חזרה של משפחות צעירות ומשפרי דיור למרכז העיר. תהליך זה מוביל בהכרח להחייאת תשתיות חינוך ושירותים באותה שכונה ועיר.

האם התחדשות עירונית פונה לציבור מסוים?

התחדשות עירונית יכולה לצאת לדרך גם באמצעות פנייה של יזמים לבעלי הדירות בבניין או מתחם מסוים. אותם יזמים מזהים כי בהתחדשות עירונית באותו אזור יש פוטנציאל כלכלי ולכן הם יוזמים את המהלך. לדוגמא, כאשר יזם מזהה הזדמנות כלכלית בשכונה שבה קיים ניצול נמוך של הקרקע (בנייה נמוכה ומפוזרת). ברוב המקרים, היזם יפנה לבעלי הדירות במתחם ויציע להם להתחיל תהליך של התחדשות עירונית שבו הם יזכו לקבל דירה חדשה ומשודרגת עם תוספת שטח, והוא בתמורה ייהנה מתוספת זכויות בנייה.

לרשויות ציבוריות או מקומיות יש גם אפשרות להניע התחדשות עירונית. במקרה של רשויות הן לרוב מניעות התחדשות עירונית למתחמים גדולים ולאו דווקא לבניין בודד. אותה רשות מכריזה למעשה על מתחם מסוים כמיועד להתחדשות עירונית לפי אחת האפשרויות. מטרת הרשות בהתחדשות עירונית הוא לנצל את הקרקע בצורה יעילה יותר ולשפר את התשתיות העירוניות ולחדש את החזות של המתחם.

הרשויות רואות בהתחדשות עירונית כהזדמנות לשנות את המצב הבנוי בשכונה בפועל על ידי תכנון מחדש, ובכך לסלול כבישים חדשים, להוסיף מקומות חנייה, להגדיל את השטחים הירוקים הציבוריים ועוד.

אבי נאור, מנכ"ל ראדקו 38 מקבוצת רפאלי, מסביר כי "תחום ההתחדשות העירונית בישראל, בעיקר פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38, הוא חדש יחסית. דיירים ובעלי דירות במתחמים שנחשבים מתאימים לביצוע פרויקטים כאלו הם בדרך כלל אוכלוסייה חלשה, אנשים שאין להם יכולת לגור במקום מפותח יותר. לכן, כאשר יזם או כשהרשות המקומית מחליטים להניע פרויקט כזה, חשוב שבעלי הדירות ידעו כי גם להם יש זכויות".

עדכון אחרון: 2/18/2019 2:03:00 PM
מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג: