מדוע חשוב לחזק את בניין המגורים שלכם באמצעות תכנית תמ"א 38

ממשלת ישראל יזמה ואישרה בשנת 2005 את תכנית המתאר הארצית הידועה בשם תמ"א 38 במטרה לחזק מבנים ישנים שנבנו לפני 1980, השנה בה נקבע תקן הבנייה כנגד רעידות אדמה – ת"י 413.

מאחר וישראל ממוקמת בסמוך לשבר הסורי אפריקאי, המומחים טוענים כי זה רק עניין של זמן עד שישראל תחווה רעידת אדמה קשה. בניינים רבים שנבנו לפני התקן המחייב עלולים להיפגע ולסכן את הדיירים המתגוררים בהם, לכן חשוב לחזק את בניין המגורים שלכם אם הוא נבנה לפני 1980. מעבר לחיזוק הבניין בפני רעידות אדמה, תכנית תמ"א 38 מעניקה לכם שורת הטבות ותמריצים, לדוגמה תוספת בנייה עד 25 מ"ר לשטח הדירה שבבעלותכם, ממ"ד, מרפסת שמש, מעלית, לובי מפואר, חניה פרטית ועוד. אלו הטבות משתלמות המעלות את ערך הדירה שלכם, ומחיר הנכס צפוי לעלות בעשרות אחוזים.

איך מתחילים פרויקט תמ"א 38 בבניין שלכם?

כדי להתחיל פרויקט מסוג תמ"א 38 בבניין המגורים בו נמצאת הדירה שלכם, עליכם לגייס רוב של 67% מבעלי הזכויות בדירות בבית המשותף, אם אתם מעוניינים בתכנית הכוללת הריסת הבניין הישן ובניית בניין מגורים חדש במקומו, נדרש רוב של 80% מבעלי הזכויות. בשלב זה כדאי לבדוק האם הבניין שלכם עומד בתנאי הסף שנקבעו לתכנית, כלומר בניין שנבנה או קיבל היתר בנייה לפני ה-1 בינואר 1980. יש תנאי סף נוספים, לכן כדאי להתייעץ עם חברה המתמחה בהתחדשות עירונית.

כדי להתחיל לגייס את הדיירים ולשכנע אותם לחתום על תכנית תמ"א 38 לבניין, כדאי לבקר אצל השכנים עמם אתם מיודדים, להציג את התכנית ויתרונותיה, ולאחר מכן מומלץ לגייס את ועד הבית וליזום ישיבת דיירים. לישיבה אפשר להזמין יזם בנייה המתמחה בפרויקטים מסוג תמ"א 38, כך תוכלו לקבל סקירה על התכנית, ודיירים יוכלו לקבל מענה לשאלות, להפיג את החשש שלהם בגלל הפיכת הבניין לאתר בנייה לתקופה ממושכת, ולהבין מדוע חשוב לחזק את הבניין ומהם היתרונות של התכנית.

כמה זה עולה?

יש מספר מסלולים אפשריים בפרויקט תמ"א 38, למשל חיזוק הבניין בפני רעידות אדמה לפי התקן הישראלי המחייב ת"י 413 ללא תוספות בנייה. אם אתם בוחרים במסלול לחיזוק הבניין בלבד, ההוצאות מוטלות עליכם. לכן, ברוב המקרים בוחרים במסלול הכולל תוספות בנייה לדיירים והרחבת הבניין עם קומה אחת או יותר, היזם מממן את כל הפרויקט ומכסה את ההוצאות ומרוויח באמצעות מכירת הדירות החדשות.

עבור הדיירים זהו פרויקט משתלם במיוחד, אתם זוכים להרחבת הדירה עד 25 מ"ר, לתוספות בנייה כמו מרפסת שמש וממ"ד, חניה פרטית, מחסן, מעלית חדשה, לובי ותשתיות חדשות. כמו כן, הקבלן משפץ את חזית הבניין, משקיע בגינה ומציע דברים נוספים. כדי להבטיח פרויקט מוצלח בלי בעיות עם קבלן שלפתע נעלם, מומלץ לבחור חברה מקצועית המעסיקה צוות מוכשר ומנוסה של הנדסאי בניין, מהנדסים ואדריכל, החברה דואגת לכל שלבי התכנון, היתרי הבנייה, חיזוק המבנה ותוספות הבנייה. הפרויקט מתוכנן במקצועיות והדיירים מקבלים דיווח שוטף במהלך הפרויקט וזוכים לבניין מחוזק ובטיחותי בפני רעידות אדמה, לעלייה בשווי הדירה שלהם ולאיכות חיים גבוהה יותר.

תמא 38