כיצד החברות מתמודדות עם ליקויי בניה?

כיצד החברות מתמודדות עם ליקויי בניה? 

30 בינואר 2017

הכתבה פורסמה במוסף חדשנות בבניה ונדל"ן

קריסת החניון ברמת החיל והמרפסות בחדרה, נפילת אריחים וליקויים רבים מחייבים את היזמים לשמת גישה. כיצד הם מצמצמים ליקויים, מפקחים על קבלני הביצוע ואילו תקנות חדשות מסייעות לשיפור איכות הבנייה בישראל. אבי נאור, מנכ״ל ושותף בחברת "ראדקו 38", המתמחה בקידום של פרויקטים להתחדשות עירונית, אומר כי "רוכשי הדירות כיום רגישים הרבה יותר לנושא ליקויי הבנייה ובהתאם לכך גם דורשים יותר מהיזם ומהקבלן המבצע. | מיכאלה טל.

רחוב הברזל בתל אביב, אחד ממרכזי התעסוקה ההומים ביותר בעיר, הפך לפני מספר חודשים לזירת אסון, כאשר לפתע קרס חניון בן 4 קומות שהיה בשלבי בנייה סופיים. במשך מספר ימים נמשכו המאמצים לחלץ לכודים מתחת להריסות. באסון נהרגו. שישה פועלים ונפצעו 24 לא מדובר במקרה ראשון של אסון באתר בנייה שנבע מליקויי בנייה. בשנים האחרונות נחשפו מספר ליקויי בנייה משמעותיים, מקריסת המרפסות בבניין המגורים בחדרה ועד לנפילות אריחים ותאונות קטלניות של פועלים באתרי בנייה.

לאסונות הללו יש השפעה ישירה על רוכשי הדירות, למרות שלא כולם התרחשו באתרי בנייה למגורים. כל סדק קטן, נזילה שלא טופלה במועד או מרצפת שלא הודבקה נכון, זוכים לחשיפה תקשורתית שלרוב מתחילה ברשתות החברתיות ובחלק מהמקרים זוכה להתייחסות של כלי התקשורת השונים. אז מה נעשה כדי לצמצם את הליקויים ולשפר את איכות הבנייה בישראל?

פיקוח הנדסי וערבות טיב איכות

אבי נאור, מנכ״ל ושותף בחברת "ראדקו 38", המתמחה בקידום של פרויקטים להתחדשות עירונית, אומר כי על פניו לאירוע קריסת החניון ברמת החיל לא אמורה להיות כל השלכה על רוכשי דירות בבנייני מגורים, אולם לא כך הם פני הדברים: "לכל ליקוי בנייה שמתפרסם בתקשורת יש השלכה מיידית על רוכשי הדירות, גם אם מדובר בליקויי בבניין משרדים, במבנה ציבור או במפעל תעשייה, ובוודאי לאחר קריסת מרפסת בבניין מגורים". נאור מסביר כי "רוכשי הדירות כיום רגישים הרבה יותר לנושא ליקויי הבנייה ובהתאם לכך גם דורשים יותר מהיזם ומהקבלן המבצע. בהתחדשות עירונית, למשל, אנחנו מספקים ערבות טיב ביצוע לבעלי הדירות כסטנדרט שלנו. אנחנו מתחייבים כבר בראשית הדרך על איכות וטיב הבנייה למרות שבמסגרת החוק הם מקבלים שנת בדק. זה מחייב אותנו להפקיד בנאמנות סכום כסף לא מבוטל, אולם מצד שני אנחנו מבינים כי זהו גורם בעל חשיבות גבוהה מאוד עבור בעלי הדירות".

"בשנה האחרונה אנחנו רואים עלייה משמעותית בדרישות ובמעורבות של בעלי הדירות או רוכשי הדירות בתהליך הבנייה, בפיקוח על איכות הבנייה ואפילו בבחירת חומרי הגלם. המגמה הזו תימשך ותתחזק כי הרוכשים והדיירים מבינים שאיכות הבנייה וטיב האיכות מבטיח להם מוצר שווה ערך להשקעה הכספית שלהם".

דירות לבדיקה

ויש גם דרך לנטרל בעיות שיכולות לצוץ במהלך הבנייה ולבחון אם יש ליקויים הנדסיים כבר במהלך הבנייה באמצעות הקמת "דירה הנדסית". מדובר בדירה שניתן למצוא אותה בדרך כלל בפרויקטים גדולים המוקמים על ידי חברות גדולות. עוד כשהפרויקט נמצא ברמת השלד חברת הביצוע מקימה באחת הקומות בבניין דירה על פי הסטנדרט המוצע לרוכשים כולל כלים סניטריים, פרופילי אלומיניום, תריסים מערכת חשמל ואינסטלציה. בעצם דירה לדוגמא שאינה מרוהטת.

שיפוץ ירוק

תקנות הבנייה החדשות אמורות לפתור לא מעט מהליקויים בתחום הבנייה בישראל. הטכנולוגיה בענף הביצוע מתקדמת אולם לוקח המון זמן עד שהיא מיושמת הלכה למעשה בשטח. לאחרונה החלה התאחדות קבלני השיפוצים לקדם אג׳נדה של בניה ירוקה בקרב חברי ההתאחדות. מדובר אמנם בחומרים יותר יקרים, אך עד היום הציבור אפילו לא היה מודע לכך. יש למשל זיפות ירוק שעשוי מזכוכית, שיותר יקר אך גם יותר עמיד, ומחזיק יותר זמן מאשר זיפות רגיל. הדבקים של הבניין והקרמיקה מגיעים היום עם תו תקן ירוק , ולמרות שהם יותר יקרים קבלני השיפוצים כבר הכניסו אותם כסטנדרט.

לדברי ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים "אנחנו רואים חשיבות רבה לאיכות הסביבה. אין ספק שהבניה הירוקה צוברת תאוצה מיום ליום בענף הבניה, ואנו מוצאים לנכון ליישם אותה גם בענף שלנו. ההתאחדות נמצאת בקשר עם המשרד לאיכות הסביבה לחתום על אמנה בכל הקשור לפסולת בניין, כך ששני הצעדים הללו יתרמו לקידום האג׳נדה הירוקה בענף"