חלק מהדיירים לא רוצים תמ"א 38 – מה עושים?

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית שבמקורה מיועדת לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אולם כיום ידועה יותר בציבור בזכות היותה דרך יעילה לשפץ מבנים באופן שבו כולם מרוויחים: בעלי הדירות נהנים מעליית ערך דירתם בזכות תוספות כמו הרחבת שטחי הדירות, הוספת מעלית ו/או חניה, והקבלנים המבצעים נהנים מן האפשרות להוסיף דירות לבניין ולמכור אותן ברווח.

לכאורה זהו מצב אידיאלי עבור כל הצדדים, ועם זאת לפעמים יש כאלה שאינם מעוניינים בכך. אמנם לא צריך הסכמה של 100% מן הדיירים כדי לצאת לדרך אלא רק של רובם, אבל לעיתים מיעוט הדיירים הסרבנים עלול לתקוע מקל בגלגלים, למשל על ידי שכירת עורך דין נדל"ן אשר יערים מכשולים משפטיים על הפרוייקט.

ראוי לציין שמהלך כזה מצד דייר אחד או התאגדות של מספר דיירים עלול להוביל להמשך תסבוכת משפטית, למשל כאשר הדיירים שכן מעוניינים בביצוע תמ"א 38 בנכס ישכרו עורך דין נדל"ן משלהם וכך יחל קרב משפטי שעלול להתארך ולפגוע בכל הצדדים. לכן כדאי לדעת מה אפשר לעשות במקרה שבו חלק מן הדיירים לא מעוניינים בתמ"א 38, ועדיין להימנע מהחרפת המצב.

לחפש את עמק השווה

על מנת להגיע לפתרון בדרכי נועם יש להבין את הסיבות לסרבנותם של הדיירים לביצוע תמ"א 38 בנכס שלהם. אחרי הכל, תמ"א 38 אמורה להיות טובה לכל הצדדים, כך שהדיירים הסרבנים אמורים גם הם להרוויח דבר מה מן הפרוייקט, ואם כך - מדוע הם מסרבים?

יש סיבות שונות ורבות לסירוב לביצוע תמ"א 38. אחת מהן היא למשל כאשר בעל דירה בבניין צפוי להרוויח פחות משאר הדיירים, כגון בעל דירת קרקע שייאלץ לוותר על חלק ניכר משטח דירתו על מנת להתקין בו פיר מעלית שלמעשה אין בו ערך לאותו בעל דירת קרקע אלא רק ליתר הדיירים. סיבה אחרת יכולה להיות שדייר מסוים מעוניין בקבלן כלשהו שלדעתו מציע הצעה טובה יותר, ולכן מתעקש לעמוד איתן נגד הסכמת יתר בעלי הדירות להצעתו של קבלן אחד.

הפתרון הוא בראש ובראשונה לדבר עם הדיירים הסרבנים בנועם ובנחת, ללא צעקות והאשמות. חשוב להבין את הסיבה שמניעה את אותם דיירים לסרב ולפתור אותה. כך ניתן להעלות טענות מנומקות, לדון יחד בכל אחת מהן לגופה ולנסות לפתור את המצב באופן שיספק את כל הצדדים. למשל, לתת לבעל קומת הקרקע דבר מה חלופי במקום השטח שיוקדש לפיר המעלית; או לעיין בכובד ראש בכל ההצעות שהוגשו על ידי הקבלנים ולשכנע את הצד השני איזו מהן טובה יותר.

ונקודה אחרונה למחשבה: אל תקחו את הזמן. יש פרוייקטים של תמ"א 38 שמתעכבים חודשים ואף שנים בגלל סרבנות של דיירים וחבל להפוך את זה לסכסוך משפטי. זכרו שבסופו של דבר הפרוייקט אמור להיטיב עמכם, וחפשו את הדרך הטובה ביותר לפתור את העניין בשלום.