התקנת מעלית במסגרת תמ"א 38 – איך זה מתבצע בפועל?

בשנים האחרונות, תוכנית המתאר הארצית, שעוסקת בחיזוק בניין המגורים באמצעות תמ"א 38 מפני רעידת אדמה צוברת תנופה מהותית. מה גם כל סוג של פרויקט מסוג זה יכלול בתוכו מספר פעולות שיהיו חלק מכל השיפוץ והשדרוג של המבנה, כגון התקנת מעלית. לא צריך להכביר במילים מדוע מעלית תשפר את איכות חייהם של הדיירים. הבעיה מתחילה שבהרבה מבנים ישנים לא קיימת מעלית.  היעדר מעליות עלול להביא לפגיעה קשה באיכות חייהם של הדיירים, (צריכים לסחוב שקיות ומסעות כבדים מדי יום עד לקומה גבוהה '(כל שכן כשמדובר באוכלוסיית קשישים, אימהות עם תינוקות וכדומה, הדבר יקשה על הניידות שלהם ולעיתים יהפוך את המגורים שלהם לבלתי אפשריים, הם יתקשו מאוד לעלות מספר קומות ברגל וייאלצו לעבור לגור במבנה בו יש מעלית.

התקנת מעלית במסגרת תמ"א 38

מעלית מעלה את ערך הבית                                                                                    

נציין עוד, שמהפן הכלכלי מעלית בבניין תעלה את ערך הדירה. במצב של תמ"א 38, שבו העלויות מצד הדיירים עבור השדרוג הן מינימליות או שהן לא קיימות, סוגיה זו תהפוך למשמעותית הרבה יותר. מה שחשוב לציין שלא מדובר בתהליך פשוט, וזה יחייב לבחור רק חברה מקצועית שבקיאה בתחום התקנת מעלית. הכל יתחיל בתהליך מנהלי ממשוך וההמלצה כי ייעשה באמצעות אותן חברות. ההליך הזה כולל הגשה של בקשה לקבלת היתר בנייה, התנהלות מול מוסדות רלוונטיים כמו הרשות המקומית בשטח הממוקם בבניין (הליך שאורך כמה חודשים). החברה המבצעת דואגת להשיג את האישורים מכל גורם שנוגע בעניין כמו פיקוד העורף, מכבי אש, טאבו וכדומה. בכל ההתנהלות הזו מול אותם גופים בירוקרטיים, החברה תאפשר לדיירים לקצר תהליכים ולהימנע בעיסוק בנושאים שהם מורכבים שאין להם ידע והבנה בהם.

ביצוע ההתקנה בפועל                                                                                       

לאחר שקיימים כל האישורים, אפשר להתקדם לשלב של התהליך הבא שבו מתחילה עבודת ההתקנה, הליך זה יכלול בתוכו כמה פעולות חשובות, כשהפעולה הראשונה תתחיל ביציקה של שלד פיר של מעלית, הרכבה של המעלית והרכבה של התשתיות. לאחר הביצוע של כל הפעולות הללו, יש לוודא שמדובר במעלית תקינה ולקבל אישור מטעם מכון התקנים הישראלי. בנוסף לכל אותן פעולות שצפוי כי יבוצעו במסגרת התמ"א, קבלת האישור למעשה תסיים את כל התהליך ותתחיל את השלב בו הדיירים מתחילים ליהנות מאיכות החיים בזכות אותה מעלית חדשה.

חברת התקנת מעליות                                                                                    

התקנת מעלית בבניין משותף זו פעולה הכרחית משום שהמעלית תעניק נוחות מרבית ותשדרג את חיי הדיירים. כמו כן, כל חברת התקנת מעליות מקצועית תספק שרותי התקנה ואחזקה של מעליות במגזר העסקי והפרטי, כשהיא מפעילה צוות עובדים מיומן ומקצועי לביצוע כל העבודות והשירותים הכרוכים בהתקנת מעלית, מעלונים וכדומה. צוות החברה יקפיד להעניק שירות חילוץ ותיקונים סביב השעון לכל לקוח שהותקנה אצלו מעלית מטעם החברה.