התחלות בנייה בישראל

15% מהתחלות הבנייה בישראל הן בהתחדשות עירונית 

מתוך: יתד נאמן

30 ינואר 2017

בזמן ששר האוצר משה כחלון משקיע את מאמציו להגדלת היצע הדירות באמצעות מחיר למשתכן לזוגות צעירים, הקבלנים מעדיפים דווקא את תחום ההתחדשות העירונית.
אבי נאור, מנכ״ל ושותף ב"ראדקו 38" מקבוצת רפאלי, חברה המתמחה בקידום של פרויקטים להתחדשות עירונית אומר, כי "בשנים הקרובות נמשיך לראות זינוק במספר התחלות הבנייה של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית. מחד, יש היום הרבה פרויקטים שהבשילו לבנייה אחרי שנים רבות של המתנה להיתרי בנייה, מאידך, אנחנו רואים הרבה חברות בניה גדולות שנכנסות לתחום מתוך ראיה והבנה שחלק הארי מהפרויקטים ביזמות באזורי הביקוש בישראל תתבצע בתחום ההתחדשות העירונית.

מניתוח של חברת "אלדר סוהו" על בסיס נתוני הלמ"ס עולה כי במהלך תשעת החודשים הראשונים של 2016 החלה בנייה של 38,670 יח״ד ברחבי ישראל, כאשר 15.3% מהן נבנו במסגרת תכניות של התחדשות עירונית, הכוללות פנוי-בינוי ותמ״א 38 – הריסה ובנייה והוספת קומות. בתקופה זו החלה בנייה של 5,955 יח״ד במסגרת ההתחדשות העירונית בישראל.

עוד עולה מהניתוח כי באזורים מעוטי קרקעות פנויות שיעור התחלות הבנייה במסגרת ההתחדשות העירונית היה משמעותי יותר. כך למשל במחוז מרכז (הכולל ערים בשרון כמו הוד השרון, כפר סבא רעננה וערים כמו פתח תקווה, ראש העין וראשון-לציון) עמד שיעור התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית על 12.6% בתשעת החודשים הראשונים של 2016. מדובר בהתחלות בנייה ש ל 1226 יח״ד שהחלה בנייתן במסגרת התחדשות עירונית מתוך 9,693 יח״ד התחלות בנייה בכלל במחוז מרכז. מחוז תל אביב ממשיך להוביל בהיקפי התחלות בנייה בהתחדשות עירונית וגם בשיעור ביחס לכלל התחלות הבנייה במחוז. מהנתונים עולה כי בתשעת החודשים הראשונים של 2016 החלה בנייה של 6,132 יח״ד בלבד, ומתוכן 2,870 יח״ד היו במסגרת התחדשות עירונית, כלומר 46.8% מהתחלות הבנייה במחוז תל-אביב הן בהתחדשות עירונית.

התחלות בניה בישראל

בהשוואה לנתוני הלמ״ס לכל 2015 מדובר בעלייה בהתחלות הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית ומראה את חיזוק המגמה של תחום זה בענף הנדל״ן. כך למשל, שיעור התחלות הבנייה בתחום ההתחדשות העירונית ב- 2015 כולה עמד על 13.4%. במחח תל אביב עמד שיעור התחלות הבנייה להתחדשות עירונית על 40.8% ובמחוז. מרכז על 11.7%.

אבי נאור, מנכ״ל ושותף ב"ראדקו 38" מקבוצת רפאלי, חברה המתמחה בקידום של פרויקטים להתחדשות עירונית: "בשנים הקרובות נמשיך לראות זינוק במספר התחלות הבנייה של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית. מחד, יש היום הרבה פרויקטים שהבשילו לבנייה אחרי שנים רבות של המתנה להיתרי בנייה, מאידך, אנחנו רואים הרבה חברות בניה גדולות שנכנסות לתחום מתוך ראיה והבנה שחלק הארי מהפרויקטים ביזמות באזורי הביקוש בישראל תתבצע בתחום ההתחדשות העירונית. באזורי הביקוש ובעיקר במרכזי הערים קיים מחסור בקרקעות פרטיות פנויות לבניה למגורים ואילו הממשלה משווקת קרקעות רק במסגרת מכרזי מחיר למשתכן. לכן חברות גדולות שרוצות לבנות פרויקטים לשוק החופשי מעדיפות לפנות לתחום ההתחדשות העירונית".

לכתבה המלאה