בניית ממד בבניין משותף

בניית ממד הוא מרחב מוגן דירתי הפכה לחובה רק בשנת 1990, לאחר שהממשלה הפיקה לקחים ממלחמת המפרץ. על פי תקנות המרחב המוגן הדירתי, בכל בית חדש שנבנה חייב הקבלן לבנות ממד לכל דירה על פי מפרט מינימלי המוגדר בתקנות. מבנים שנבנו קודם לכן אינם כוללים ממד אם כן ואם אתם מתגוררים בבניין כזה ומעוניינים להציע לבני משפחתכם רמת בטחון זהה, תוכלו להזמין גורם מקצועי המתמחה בתחום של בניית ממד בבניין משותף.

מדוע חשוב לבנות ממד גם במבנים ישנים?

עם ההיסטוריה הביטחונית של מדינת ישראל, צברנו פה במדינה ניסיון רב וידע רב סביב אמצעי בטיחות שמגבירים את בטחון האזרחים בעיתות מלחמה, ועל פי ניסיון זה ממד, או מרחב מוגן דירתי, הוא הפתרון הבטוח ביותר מכל הפתרונות הקיימים. הסיבה לכך נובעת כמובן מחוזקו המבני של הממד, שהוא חדר שנבנה מקירות עבים של בטון מזוין, אך גם ובעיקר מקרבתו והמיידיות של היכולת להשתמש בו. אם בעבר היה עלינו לרוץ למקלט הממוקם מחוץ לבית, ולרוב המקלט היה מוזנח ולא אפשר שהות ארוכה בו, הרי שהממד הוא חדר כמו כל חדרי הבית, ומציע מיגון מיידי וראוי. דברים אלה נכונים עוד יותר במבנים ישנים שנבנו בתקנים מיושנים ועמידותם בנזק היא נמוכה עוד יותר מזו של מבנים חדשים.

כיצד מבוצע פרויקט של בניית ממד בבניין משותף

בניית ממד בבניין משותף יכולה להתבצע באופן פרטי או באופן משותף לכל דיירי הבניין. אם אתם מעוניינים לבנות ממד, אינכם תלויים בשאר הדיירים על מנת לעשות זאת, אך בהחלט יהיה זה נכון מבחינתכם לנסות ולשכנע את כלל הדיירים לעשות את אותו הדבר, וזאת על מנת להוזיל את העלויות לכל דייר. בניית הממד מתחילה בבחירת החדר שאותו נהפוך לממד, או אם אפשרי, לבנות חדר נוסף מחוץ לקווי המתאר של הבית. בשני המקרים יהיה עליכם להשיג את היתרי הבנייה הנדרשים, אם כי במקרה השני מטרת ההיתר תהיה קשה יותר להשגה.

לאחר שהשגתם את ההיתר הנדרש, ניתן להתחיל בתהליך הבנייה המבוסס על עיבוי קירות קיימים באמצעות שכבה עבה של בטון מזוין, כך שבסך הכל הקירות יעמדו בסטנדרט הנדרש המוגדר בחוק, ואף מעבר לכך. כמו כן, יש להחליף את חלון החדר לחלון המאפשר איטום של החדר בצורה מלאה, וכן להחליף את דלת החדר לדלת פלדה העומדת בתקנים הנדרשים.

את המשימה של בניית ממד בבניין משותף אתם רוצים להשאיר לידיים מקצועיות של גורם מקצועי המכיר את התחום ובעל ניסיון בו. כאמור, אם תוכלו לגייס את כל הדיירים בבניין לטובת המטרה, תוכלו ליהנות ממחיר נמוך יותר, הנובע מחסכון בעלויות התקורה של הקבלן וחלוקתן בין כמות גדולה של דיירים, מה שמאפשר לו להוריד משמעותית את העלות לכל דירה.