מה לא לעשות: אנשי נדל"ן מייעצים לממשלה החדשה ש(אולי) תקום

אנשי נדל"ן מייעצים לממשלה החדשה ש(אולי) תקום בנושאים התחדשות עירונית ותמ"א 38

מאת: מערכת מרכז הנדל"ן - 16.10.19

"פרויקט מיוחד של מרכז הנדל"ן לרגל החגים מנסה לעשות סדר בענף ולתת לממשלה החדשה, אם תקום בקרוב, כמה טיפים חשובים • כתבה שנייה: התחדשות עירונית ותמ"א 38"
"רגעים לפני יום כיפור האחרון התקבלה ההחלטה: תמ"א 38 תוארך בשנתיים וחצי מעבר ל"תאריך התפוגה" שלה, עד אוקטובר 2020, וכל הדיבורים והספקולציות שליוו את העניין במשך חודשים רבים הפכו לבשורה. אך האם הבשורה הזו טובה למשק או רעה? האם ענף הנדל"ן ערוך לסיומה של התוכנית, ואילו חלופות יש להציע לה?"
 

ננה חן, מנכ"לית ראדקו התחדשות עירונית מקבוצת רפאלי מתייחסת לנושא:

 "לא מעט טעויות נעשו בקדנציה הנוכחית בתחום הדיור. אני מצפה ומקווה שכשתקום הממשלה החדשה לא יחזרו על אותן טעויות, שירעו את מצב שוק הדיור. ראשית, לא לבטל בצורה גורפת את תוכנית תמ"א 38: ישנן ערים שונות בארץ שכמעט בלתי אפשרי לייצר בהן התחדשות עירונית ללא תמ"א 38. יש לבחון כל אזור וכל עיר לגופו של עניין, ולא לקבל החלטה שגוזרת דין התחדשות על אזורים שלמים. 

נוסף על כך, חשוב לא לזנוח את הפריפריה. לא ראינו בקדנציה הנוכחית השקעה גדולה בפריפריה, חוץ משיווק קרקעות בפריפריה במסות, ללא תב"עות מאושרות, לטובת מחיר למשתכן. לא ראינו חשיבה אסטרטגית נדל"נית על פיזור אוכלוסייה נכון בפריפריה, על השקעה בתשתיות וכו'. גם נושא ההתחדשות העירונית בפריפריה לא קיבל מענה: תושבי הפריפריה זקוקים בדחיפות להתחדשות עירונית, ישנן ערים שיושבות על השבר הסורי-אפריקאי, ואם חלילה תתרחש רעידת אדמה הבניינים הישנים לא יחזיקו מעמד. הצורך בהתחדשות בפריפריה דחוף לעיתים אף יותר מהתחדשות באזורי ביקוש. הבעיה שבשל אי-כדאיות כלכלית יזמים לא נכנסים לשם. המדינה חייבת לקחת את הנושא הזה כפרויקט לאומי בעל חשיבות חברתית, ולתת תמריצים ליזמים שיבואו לבצע פרויקטי התחדשות עירונית מחוץ לאישורי הביקוש".